Erzsike kecsketejes gyógyszappanjai

A kecsketej gyulladáscsökkentő, gyógyítja a bőrallergiát, pattanásos bőrt, ekcémát, száraz bőrt, érzékeny bőrt, gombás fertőzéseket, korpás fejbőrt.

Mosóporral ne moss hajat! Ne habozz változtatni

 Pribus Tünde, 2013, április 16 - 16:52

Teljesen ésszerű dolog az, hogy alapos tisztaságra vágysz, legyen szó a saját testedről, a gyermekedről, vagy az otthonodról. De ismered is, hogy amiket használsz, azok valóban hosszú távon eredményesek, és nem károsítják az egészségeteket? Ne habozz, ismerd meg az igazságot, légy tisztában a veszélyekkel!

Pesszimistább embertársaink szavajárása, hogy „Az élet nem habostorta". Akár igazuk van, akár nem, kellően kompenzáljuk a kozmetikumokkal, hiszen szinte mindegyikből dús hab keletkezik. Normál esetben a hab úgy alakul ki, hogy mechanikai hatásra egy hártyaszerű vékony folyadékréteg képződik, amelyben gázrészecskék vannak. Gondolj a tejszínhabra, felvert tojásfehérjére.

De hogyan lehetséges, hogy egy borsónyi fogkrémből, samponból bögrényi hab képződjön? Szerinted ez természetes úton, egészségre káros mellékhatások nélkül egyáltalán elérhető?

 

A fenti "csodát" habképző tenzidek használatával érik el. A tenzid egyik fele a zsírokhoz, másik fele a vízhez kapcsolódik, tulajdonképpen összekötő anyag közöttük. Zsírkedvelő részükkel leoldják a bőrfelszínről vagy bármely más felületről a zsírt és a szennyező anyagokat, vízkedvelő része összekapcsolódik a vízmolekulákkal, így együtt le lehet mosni. Ez jól hangzik, hiszen általuk megszabadulhatunk a napi szennyeződésektől.

Igen, de nem mindegy milyen erős zsíroldó egy tenzid, milyen kémiai eljárásokkal állítják elő!

Hisz ne feledd, szinte mindenben megtalálható: fogkrém, habfürdő, sampon, hajbalzsam, tusfürdő, arctisztító gél, babafürdető, intim mosakodó, hajszínező, arctonik, alapozó, folyékony szappan, fürdőolaj, kutyafürdető, felmosószer, autósampon, mosópor, ipari zsíroldó, sütőtisztító, mosogatószer, fehérítő.

A kozmetikumaink legnagyobb részében az alábbiakkal találkozhatsz:

  • Sodium Lauryl Sulfate (SLS)
  • Sodium Laureth Sulfate (SLES)
  • Ammonium Lauryl Sulfate (ALS)
  • Ammonium Laureth Sulfate (ALES)

Ha ezeket találod az összetevők között, az is mind az SLS-t vagy az SLES-t jelenti:

  • Sodium Dodecyl Sulfate
  • Sulfuric Acid, Monododecyl Ester, Sodium Salt
  • Sodium Salt Sulfuric Acid
  • Monododecyl Ester Sodium Salt Sulfuric Acid
  • A13-00356
  • Akyposal SDS
  • Aquarex ME
  • Aquarex Methyl

A kép forrása: ourbabynews.com

Milyen veszélyeket rejt mindennapi használatuk?

  • Olyan erős zsíroldó tulajdonsággal rendelkeznek, hogy kíméletlenül és maradéktalanul leoldják a tested felszínén található, a bőr és a szervezet első számú védelmi vonalát alkotó bőrfelszíni emulziót! Ezáltal megfosztják a bőrt saját immunrendszerétől.
  • Ezen vegyületek "áldásos" tevékenységének köszönhető nagy részben a száraz, húzódó érzés fürdés után, a bőrallergiák nagy része, a korai bőröregedés és a - sajnos már csecsemőkorban is jelentkező - ekcéma. Az SLS ugyanis kivonja a bőr olaj- és nedvességtartalmát.
  • Az SLS-ről köztudott, hogy mennyire mérgező és veszélyes vegyület, nem véletlen, hogy az ÁNTSZ-nél nyilvántartott veszélyességi biztonsági adatlappal is rendelkezik.
  • Szem- és bőrirritációt, szemkárosodást okozhat különösen kisgyermekeknél, megtámadhatja a központi idegrendszert, előidézhet depressziót, hasmenést, nehézlégzést, de súlyos esetben rákot is.
  • Számos kutatás bizonyítja, hogy az SLS károsítja a szájnyálkahártyát is. Egy kifejezetten maró hatású szerről van szó, amelynek irritáló hatása akár 3 hétig is tarthat.
  • Az SLS úgynevezett nitrozaminokat is képezhet a szervezetben, amely bizonyítottan rákkeltő.
  • A fenti vegyületeket tartalmazó kozmetikumok közel fele tartalmaz 1,4 dioxane-t, a gyermekeknek szánt tusfürdők háromnegyedéből kimutatták!
  • Az 1,4-dioxán az SLS gyártása során keletkező, úgynevezett etoxilálás mellékterméke. Az etoxilálás egy gyors és olcsó ipari folyamat, amellyel lágyabbá tehetők a vegyszerek és illatszerek. Ezzel az eljárással érik el azt is, hogy egy-egy termék minél több habot képezzen. A folyamat során keletkezik tehát melléktermékként a dioxán, és mivel melléktermékről van szó, a gyártóknak nem kötelességük feltüntetni az összetevők között.
  • Az 1,4 dioxane a rákkeltő hatás mellett irritálja a bőrt, a szemet, és összefüggésbe hozták fejlődési és reproduktív rendellenességekkel, idegi és hormonális károsodásokkal.
  • David Steinman amerikai egészségügyi kutató néhány évvel ezelőtt számos kozmetikai termékről állította, hogy 1,4-dioxánt tartalmaznak - többek között népszerű samponokról, tusfürdőkről, testápolókról, de ami még megdöbbentőbb: babaápolási termékekről is. Ezután több gyártó ellen is jogi eljárás indult a fogyasztók mérgezésének vádjával - a termékek kétharmada tartalmazott ugyanis 1,4-dioxánt.

Sajnos elmondhatjuk, hogy egy mosópor és egy babafürdető alapjaiban nincs sok különbség, hisz mosóaktív, habképző anyaga általában ugyanaz az agresszív zsíroldó tenzid. A különbség annyi, hogy a kozmetikumokba az eladhatóság kedvéért elenyésző mennyiségű növényi hatóanyagot kevernek, valamint más a dobozuk, színük és az illatuk.

Azon is érdemes elgondolkodni, hogy nagyon sok kozmetikum, tisztálkodó szer második összetevője a víz után, ami arra utal, hogy nagy koncentrációban van jelen! Vannak cégek, akik azzal reklámozzák a termékeiket, hogy nagyon sokáig elég, csak egy csepp kell belőle (fogkrém, tusfürdő, sampon, mosogatószer), ez pont azért van, mert hatalmas mennyiségű habzó anyagot tartalmaznak, ezáltal sokkal mérgezőbbek is ...

Milyen egészséges alternatívát kínál Neked a kozmetikai ipar?

Nézzük a bőrbarát és szervezetet kímélő tenzideket:

  • Lauryl Glucoside
  • Sodium Cocoyl Glutamate
  • Sodium Cocoamphoacetate
  • Lauryl Glucose Carboxilate
  • Coco Glucoside
  • Disodium Cocoyl Glutamate

Megnyugtató, hogy léteznek olyan készítmények, amelyek használatával elkerülheted a fenti nemkívánatos mellékhatásokat! Az is fontos szempont, hogy ne csak káros anyagoktól mentes, de hatékony is legyen! Jó hír, hogy ilyenek is léteznek! Bizonyosodj meg róla, próbáld ki ezeket a

A habzó tusfürdők általános használata csupán 20-30 éve terjedt el, de mivel tisztálkodtak az emberek az elmúlt több ezer év alatt? Hogyan lehet a növényi olajakat fürdésre is használni?

Sokan úgy gondolják a szappan a régi idők tisztálkodószere, ami már kiment a divatból, ráadásul a bőrt is szárítja. Pedig a jó szappan akár az egészséged megőrzésében is segíthet. Tudj meg többet arról, hogy milyen a jó és milyen a rossz szappan!

Sikamlós téma: A szappan reneszánsza. No de mitől jobb egy kézműves szappan?

Bionom életmód (Antal Vali)

Blueberry-Virág, 2013, április 16 - 18:13

blueberry_viragMit szólnál hozzá, ha a hajadat 25 évente moshatnád meg, a lábadat először 6 éves korodban tisztítanák meg, fürödni pedig elég lenne évente? Ez jellemezte a középkort és hazánkban még az 1950-es években is csak hetente egyszer mosakodott az emberek többsége! Ma már ez elképzelhetetlen, viszont elmondható, hogy átestünk a ló túloldalára. Főleg a tisztálkodó szerek használata terén. Nem ritka, amikor egy fürdőszobában tucatnyi tusfürdő és szappan található, amelyek minősége és összetétele aggodalomra ad okot! Vizsgáld meg, miért mondhatjuk ezt!

Mi található a kereskedelmi forgalomban kapható szappanok többségében? Ha szívesen kipróbálnád a natúrszappan készítést, akkor hamarosan eláruljuk Neked ennek rejtelmeit is.

 

Nézzük először az általános bolti szappanok alkotórészeit. Szintetikus olajokat, (amik eltömítik a bőrt), sűrítő- és emulgeálószereket használnak a szappan állagának javítására. Színének és illatának biztosítására pedig belekerülnek a mesterséges szín- és illatanyagok.

Mivel a szappantól mindenki azt várja, hogy sok habot képezzen, felületaktív anyagokat adnak a masszához (a legtöbb esetben ezek nemcsak irritálóak, de rákkeltőek is). A felületaktív anyagok jelenléte megemeli a szappan pH-ját, ezért a pH csökkentésére valamilyen szintetikus savat használnak.

Adagolnak még hozzá glicerint is. Általában ez is mesterséges eredetű, mivel az ipari előállítás és elszappanosítási folyamat során képződő természetes glicerint eltávolítják és eladják más cégeknek. A gyártók minden olyan jó, bőrbarát anyagot kivonnak, amely a szappankészítés során megjelenik. Kicserélik szintetikus habosító anyagokra és durva kemikáliákra. Ezek az olcsó, mosószerekben gazdag darabkák nemcsak a bőrre, hanem a környezetre is rendkívül káros hatással vannak.

Ezen felül az antibakteriális és fertőtlenítő szappanok legtöbbször triklozánt és SLS-t is tartalmaznak, amelyekről az előzőekben már volt szó. Soha ne feledd, hogy a bőröd porózus és beszív mindent, amivel kapcsolatba kerül!

A tusfürdő nem más, mint a háború utáni hiánygazdaság zseniális találmánya

A tusfürdők használata a II. világháború után terjedt el, miután a mezőgazdasági termelés erősen visszaesett és nem tudta biztosítani a szappangyártáshoz szükséges olajokat. Ezért az emberek elkezdtek a vegyipar által termelt anyagokkal mosakodni. Ahogy nőtt a gyártásuk volumene, úgy terjedtek el a civilizációs bőrbetegségek. Az ipari tusfürdők ugyanis nem tisztítanak eléggé, és túlságosan tisztítanak egyszerre. Ez azt jelenti, hogy túl sok zsiradékot oldanak le a bőrfelszínről (főként igaz ez az SLS-tartalmú tisztálkodó szerekre), ezzel együtt nem távolítják el az elhalt hámsejteket. Ráadásul savas kémhatásuk miatt kiváló táptalajai a bőr felületén kórosan elszaporodó mikroorganizmusoknak, amik különböző bőrbetegségek okozói.

Használatuk során a bőr gyakran irritált, száraz, húzódik, viszket. Ezek a tünetek a natúr tisztálkodó szerekre való áttéréssel hetek vagy hónapok alatt csökkenthetők, sőt legtöbbször nyomtalanul meg is szüntethetők!

Miből készül a valódi natúrszappan?

A valódi natúrszappan alapvető összetevői: növényi olaj, víz és lúg. Ezekhez adnak természetes adalékokat: agyagport, gyógynövényeket és természetes illóolajokat. A szappan úgy készül, hogy kémiai reakció során a lúg az olaj zsírsavaihoz kötődik, ezáltal megváltoztatja az olaj összetételét: elszappanosítja, alkáli sóvá és glicerinné alakítja, így kapunk enyhén habzó, tisztító szappant.

A természetes szappanban az alkáli só (önmagában is felületaktív anyag) savas közegben, természetes glicerinnel együtt van jelen. A növényi olajok meglepően hasonlítanak az emberi faggyúhoz, így megfelelően táplálják a bőrt. Ezek az olajok nemcsak a bőr számára szükséges vitaminokat, ásványi anyagokat, telített és telítetlen, illetve esszenciális zsírsavakat tartalmazzák, de rengeteg „elszappanosíthatatlan" anyagot, amelyek még a lúg hatására sem sérülnek. A lúg a kész, gondosan készített és megfelelő ideig érlelt szappanban már nincs jelen, mert a kémiai reakció az érlelés során kiteljesedik, s a lúg az olajjal/zsírral teljes egészében átalakul.

A természetes szappantól ne várd, hogy annyi habot képezzen, mint a kereskedelmi forgalomban kapható társa, a tisztító hatása viszont kiváló és ellentétben az előzővel, egyáltalán nem szárítja a bőrt.

Itt szeretnénk megjegyezni, hogy a valódi natúrszappan nem tartalmaz tartósítószert, ami azt jelenti, hogy szavatossága maximum 1 év! Amelyik szappan szavatossága ennél hosszabb, abba valószínű, hogy mégis került tartósítószer. Szappanoknál is éppen úgy, mint a krémeknél igaz, hogy minél több ápoló olajat tartalmaznak, a szavatossági idő annál rövidebb, mert az ápoló olajok bizony romlékonyak, könnyen avasodnak. Egy avasodó szappan a legbiztosabb jele annak, hogy készítője nem használt tartósítószert.

Figyelem! Sajnos natúrszappan néven is találhatsz egyáltalán nem a fenti eljárással készült termékeket. Ilyenek például a préselt szappanok. Ez azt jelenti, hogy kész szappanforgácsot vásárolnak olcsón (általában Kínából), és azt préseléssel alakítják a kívánt formára. A címke szerint nem tartalmaz hozzáadott tartósítószert, de ki tudja, mi volt az eredeti szappanforgácsban?

Milyen hatású a természetes anyagokból készülő szappan?

A valódi natúrszappan kiváló tisztítószere az emberi bőrnek. Többféleképpen hat: lúgos kémhatása miatt elpusztítja a bőrfelületén élő és betegségeket okozó mikroorganizmusokat, így fertőtlenít és hatékonyan tisztít. Eltávolítja az elhalt hámsejteket a bőr felületéről, ez is a tisztítás egyik fontos összetevője. Ezzel szabaddá válik az út a káros anyagoktól mentes kozmetikai krém hatóanyagai számára, hogy jó hatásfokkal felszívódjanak a bőr mélyebb rétegeibe. Nem oldja fel a bőr felületén található összes zsiradékot, csak a nem odavalókat.

Szerencsére ma már a szilárd natúrszappanok mellett megjelentek a natúr folyékony szappanok/tusfürdők, amelyek úgy, mint szilárd társaik alkalmasak az egész testfelület és az arc kíméletes tisztítására.

Ha kedvet érzel, hogy kipróbáld a szilárd szappanok elkészítését, egy rendkívül szórakoztató és hasznos hobbyt tudunk biztosítani. A Blueberry Cosmetics műhelyében mód van elsajátítani a szappankészítés rejtelmeit, valamint az alapvető kozmetikumok (például különböző emulziós arc, ajak, kéz- és lábápoló krémek) előállításának technikáit.

Miért érdemes akár házilag „bajlódni" szappan- és kozmetikum készítésével?

Mert így teljesen testre szabhatod a kozmetikumaidat, beleteheted kedvenc, akár terápiás illóolajodat, aromavizedet és a receptekben szereplő, ápoló olajokat is variálhatod igényed szerint. Ráadásul ajándéknak is tökéletes megoldás!

Az eddigiekből is világosan láthatod, hogy azzal is biztosíthatod saját, családod- és gyermekeid egészségét, ha gondosan megválogatod, milyen fogkrémet, tusfürdőt és szappant használsz!

Nők Lapja Café írta:

Igaz, hogy a kecsketej vitamindúsabb és könnyebben emészthető, mint a tehéntej? Tényleg jó a csecsemőnek, ha kecsketejes szappannal fürdetjük? Kecsketej és allergia, tények és tévhitek.
 
 Kézművesvásárokon, hipermarketek kasszasora előtt, de akár online is vásárolhatunk házi készítésű kecsketejes kozmetikumokat. Ezeket nemcsak bőrproblémákra, de kifejezetten a babák testápolására javasolják. Megkérdeztük a témáról dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász-kozmetológus szakorvost is, aki szerint a kecsketejjel és az abból készült kozmetikumokkal jobb csínján bánni. 


Ezért szeretjük a kecsketejes kozmetikumokat
Ahogy jó néhány éve az aloe vera univerzális hatásáról zengtek ódákat, úgy az utóbbi időben a házi készítésű kecsketejes kozmetikumok hódítanak. A kecsketej gyógyít, szépít, fertőtlenít, hidratáló és bőrregeneráló hatása miatt pedig főként száraz, gyulladt, ekcémás és pszoriázisos bőrre ajánlják. „A kecsketej alapanyagú szappanban lévő természetes savak segítik a leváló hámsejtek fellazulását, ezért érezzük a bőrfelszínt simának, puha tapintásúnak” – magyarázza dr. Vincze Ildikó. 

Óvatosan a kecsketejes szappannal!

A termékek kizárólag természetes összetevőket tartalmaznak, tartósítószert sosem láttak. Igaz, nincs is szükség a hosszabb ideig tartó tárolásra, mert a kecsketejes szappan vízzel érintkezve bár nem habzik, de meglepő gyorsasággal olvad és fogy. Ezért érdemes rácsos szappantartóban, száraz helyen, lehetőleg nem a mosdón tartva tárolni.
  
Ezért száraz a bőr szappanozás után
Bár a szappanfőzés egyre inkább kezd a modern háziasszony bulvártudományává válni, a fiatal, néhány évtizedes történelemmel rendelkező tusfürdőkből még mindig sokkal több fogy a piacon. 
Sokan már csak azért is a tusfürdőt választják, mert nem érzik érdesnek, száraznak bőrüket, mint szappanozás után. A szappan ugyanis lúgos kémhatása miatt lekoptatja a bőrfelszínt, a savas tusfürdő viszont érintetlenül hagyja azt. Viszont tusfürdő használatakor nem is indul be hámlasztás, amire bőrünknek egyébként szüksége lenne.

A kecsketejes szappanok ezért olyan zsírosító, ápoló anyagokat is tartalmaznak az általában 30-35 százalékos tejtartalmuk mellett, mint a bőrtápláló lanolin vagy a hidratáló glicerin. Azonban nem ritka jelenség, hogy valaki éppen a lanolinra (babaszappanok alapanyaga) allergiás, amely gyapjúból nyerhető zsíros, természetes eredetű anyag, mégis súlyos bőrkiütést képes okozni. Hasonlóan a glicerinhez, amelyet puhító és oldószerként használnak a kozmetikumokban. A glicerin úgy hat, hogy a bőr alsóbb rétegeiből vonja el a nedvességet azért, hogy a felső réteg hidratáltnak tűnjön, miközben belülről fokozatosan kiszárad a bőr. 

Óvatosan a kecsketejes szappannal!

Tényleg nem allergizál a kecsketej?
A legtöbb kecsketejes terméket kínáló weboldalon a kecsketejet versenyeztetik a tehéntejjel. Különösen az allergizáló hatás és a lényegesen alacsonyabb laktóz- (tejcukor) tartalom szempontjából, de már az a nézet is elterjedt az utóbbi időben, hogy a kecsketej a szervezet testzsírtartalmát is képes csökkenteni. Ez minimum 3 piros pont a kecske javára, azonban mindhárom tévhit.  

Aki ugyanis a 2,8%-os bolti félzsíros tejekhez szokott, annak a 3,9%-os kecsketej határozottan zsírdús lesz, és mivel mindkét tej energiatartalma közel azonos, a kecsketejjel bizony a fogyókúrázók sincsenek kisegítve. De minimális a különbség a tehén- és a kecsketej laktóztartalma szempontjából is, és ahogy a tejcukor emésztése sem könnyebb a kecsketejnél, úgy a csökkent allergizáló hatás sem teljesen igaz: 
„Természetesen ismertek olyan esetek, amikor ekcémás bőrű, tehéntej-allergiás gyermek a kecsketejet tudta fogyasztani, és bőrtünetei is javultak. Ám érdemes tudni, hogy a tehéntejfehérjére érzékeny gyermek gyakran a kecsketejre is allergiás. Különösen veszélyes a nyers tej fogyasztása, hiszen számos fertőző betegség terjed a tej fogyasztásával, ezért minden tejet csak forralás vagy ipari pasztörizálás után szabad fogyasztani.” Ezért, vagyis a keresztallergia miatt tiltják a tejfehérje-allergiásoknak minden állat tejét és az abból készült tejtermékeket is.
Azonban kiegyensúlyozott a verseny a két tej vitamintartalmát illetően is. Ugyanis amíg a kecsketej A-, B1, C- és D-vitaminból többet, addig B6-ból, a vérszegénység elleni B12-vitaminból és a magzatvédő folsavból kevesebbet tartalmaz, mint a tehéntej. 

Óvatosan a kecsketejes szappannal!Fürdessük a babát kecsketejes szappannal?
„A kecsketejes kozmetikumok is okozhatnak allergiát, hiszen egyéb más összetevőket is tartalmaznak, és ezek allergénként szerepelhetnek. A bio és natúr jelzők sem jelentenek feltétlenül garanciát, gondoljunk csak arra, hogy egy mézes-tejes szappan adott esetben igen kifejezett allergiás reakciót okozhat.” 
Vagyis lehet, hogy a szappanban a kecsketej nem, azonban az olyan hozzáadott természetes növényi komponensek, mint az aloe vera, a levendula, a kamilla, a körömvirág vagy a teafaolaj bizony allergizálhatnak. Bármilyen kis mennyiségben is tartalmaz szappanunk egy olyan összetevőt, amit nem tolerál a bőr, azzal nem érdemes tovább kísérletezni. Az allergiás reakciók szempontjából ugyanis nem a mennyiség, hanem az anyag jelenléte számít. 
"A csecsemőket ezért az első időszakban csak tiszta vízzel fürdessük, pár hónapos kortól pedig az ellenőrzött, gyógyszertárban, drogériákban kapható hipoallergén, lehetőleg illatmentes fürdetők használata javasolt."

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 5
Tegnapi: 10
Heti: 17
Havi: 138
Össz.: 28 129

Látogatottság növelés
Oldal: Pro és kontra..cikkek
Erzsike kecsketejes gyógyszappanjai - © 2008 - 2024 - kecsketejesgyogyszappanok.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével egyszerű a honlap készítés! Programozói tudás nélkül is: Honlap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »