Erzsike kecsketejes gyógyszappanjai

A kecsketej gyulladáscsökkentő, gyógyítja a bőrallergiát, pattanásos bőrt, ekcémát, száraz bőrt, érzékeny bőrt, gombás fertőzéseket, korpás fejbőrt.

 

 

 Összeállította: Dr. Juhász Béláné

 Tartalom

1. Egy kis kémiai bevezetés
2. Hamuzsír és erdőirtások
3. A szappankészítés lehetőségei
1. A karbonát-módszer
2. A szóda-mész módszer
3. A lúgkő módszer

 

1. Egy kis kémiai bevezetés                    

 Karbonsavak

A karbonsavak az oxigéntartalmú szerves vegyületek egyik csoportját alkotják. Molekulájukban egy vagy több karboxilcsoportot (-COOH) tartalmaznak. A karboxilcsoport összetett funkciós csoport, egy karbonilcsoportból (-C=O) és egy hidroxilcsoportból (-OH) épül fel.

 Zsírsavak

Zsírsavaknak hívjuk azokat a növényi, vagy állati eredetű zsírok vagy olajok fő alkotórészét képező karbonsavakat, melyek hosszabb el nem ágazó szénláncot tartalmaznak.

                              Palmitinsav(hexadekánsav):C15H31COOH

 

                               Sztearinsav(oktadekánsav): C17H35COOH

 

                              Olajsav(cisz-9-hexadekénsav): C17H33COOH

Glicerin

Háromértékű alkohol1,2,3-propántriol (C3H8O3, CH2OH-CHOH-CH2OH)

Zsírok és olajok

Tudományos elnevezésük alapján trigliceridek.A glicerinnek zsírsavakkal képzett természetben előforduló vegyületei. A zsírok állati, az olajok növényi eredetűek.

Szappanok

 A szappanok nagy szénatom számú karbonsavak (zsírsavak) nátrium- és káliumsói, amelyeket mosásra és mosakodásra használnak.

 Felépítése: víztaszító (hidrofób) rész és vízkedvelő (hidrofil)(-COO-Na+)  része

Elszappanosítás

A közömbös zsíroknak (olajoknak) és zsírsavaknak lúgokkal (A), alkáli karbonátokkal (B) való szappanná alakítása. Közömbös zsiradékok elbontásánál szappan mellett glicerin, szabad zsírsavakból csak szappan keletkezik.

 Hamuzsír (szalajka, régi nevén kétszénsavas hamany)

A kálium-karbonát  (K2CO3) /E 501/ a leglényegesebb alkotóeleme.

Hagyományosan  fahamuból készítették. Ebből és a zsíros tapintásából ered a hamuzsír elnevezés.

 

 Lúgos tulajdonsága miatt a bőrt síkossá teszi. Vizes oldata erősen bázikus. A természetben nem fordul elő szilárd alakban, mert nedvszívó és szétfolyik. Fő felhasználási területe a szappan- és üveggyártás.

                        Szóda (sziksó)

Nátrium-karbonát (Na2CO3) /E 500/ a szénsav nátriumsója. A természetben állandóan keletkezik nátriumtartalmú kőzetek mállásakor. Sós tavakban több helyen előfordul erősen koncentrált nátrium-karbonát oldat. Szikes talajokból ki is virágzik.

 

A mosószóda (nátrium-karbonát) nagyanyáink által is jól ismert „mosószer” vízlágyító hatású. Tisztít, nem veszi ki a textília színét, jól oldja a zsírt, és általános tisztítószerként, mosogatószerként is használható.

 Lúgkő (marólúg, marónátron, nátronlúg)

Nátrium-hidroxid (NaOH) /E 524/ egy fémes bázis, erősen maró hatású, veszélyes anyag. Vízben oldva erősen lúgos oldatot képez.

A tiszta nátrium-hidroxid számos formában kapható, például granulátum, pellet, vagy oldott formában.

 

 

 

A lúgkő oldása közben rengeteg hő keletkezik, amely képes akár felforralni is a készülő oldatot. A szilárd lúgokat ezért mindig apránként adagoljuk az előzőleg kimért vízhez!

 A lúg nagyon veszélyes anyag, vigyázva használjuk! Nem kell félni tőle, de nem árt pontosan betartani a biztonsági előírásokat! Ha a bőrünkre csöppen, azonnal mossuk le! A megmart területet tartsuk hideg víz alá néhány percre, hogy elkerüljük az égési sérülések kialakulását!

Lúgos oldatok készítésekor érdemes desztillált- vagy ioncserélt vizet használni, mert a kemény vízben található ionok szilárd anyagként (vegyészül: csapadékként) válnak ki belőlük.   

A lúgot, és a nyers szappanokat sose tegyük alumíniumból, vagy ónból (bádog, sárgaréz) készült edénybe, mert azok feloldódnak. Használjunk inkább rozsdamentes acél-, megfelelő műanyag- (amin a mikrohullámú sütő jele fel van tüntetve), de leginkább üvegedényeket. A NaOH oldásához széles szájú, jól zárható üvegedény a legalkalmasabb.

                       

                        Szappangyártás technológiai folyamata

 2.   Hamuzsír és erdőirtások

 

 A hamuzsírkészítés ipari méretű kibontakozása Magyarországon a 18. század közepére esett, virágzása a 19. század első harmadáig tartott. Ez időre a hagyományos munkaeljárásokhoz szükséges fahamu előállítása négymillió katasztrális hold erdő elpusztítását eredményezte. Amíg a 19. század elejéig jobbára csak a hegyvidéki területeken működő üveghuták részére folyt szerény méretű hamuzsírégetés, 1864-ben már közel kétszáz kemence által termelt 36 865 mázsányi hamuzsírt szállítottak ki, elsősorban Ausztriába. Ezt a fellendülést a nyugat-európai kereslet idézte elő, ahol ez időre már teljesen kiirtották az igénybe vehető erdőket. Magyarországon viszont a rendkívül olcsó faárak és az erdőkből származó haszonvétel lehetősége nagy lendületet adott a kereskedelmi célú hamuzsírégetés elterjedésének. A hamuzsírfőzés a bécsi udvar javaslatára terjedt el. Sajnos óriási bükkerdők estek áldozatul. Még 1885- ben is főzték a hamuzsírt az erdélyi sóvidéki településekhez tartozó erdőkben.

A hamuzsír előállítására rendszerint cserefát, bükkfát használtak. A cserefát vagy a bükkfát elégették, majd a keletkezett hamut "kilúgozták". Ezt követően a lúgot elpárologtatták, s végül következett a nyers hamuzsír kiégetése vagy kalcinálása. Ez a technológiai folyamat a 19. század elejére általánosan elterjedt módszerré vált. A száraz fahamut először nedvesítő ládákban vízzel meglocsolva egy napig állni hagyták, majd kétfenekű hordókba merték. A hordók felső feneke sűrűn át volt lyuggatva, amire szalmát hintettek, hogy a hamu ne hulljon az alsó részbe. A hordókból a két fenék közötti csapon át lehetett a folyadékot az alattuk álló kádakba leereszteni. Rendszerint 26-32 hordó és ennek megfelelő kád állt egy sorban, melyekhez egy vályún át jutott el a víz. A hamuval megtömött hordóba vizet vagy előző lúgot engedtek, hogy az ellepje a hamut. 24 órai állás után a kioldott lúgot a kádakba eresztették. A feltöltést mindaddig megismételték, míg a lúgba tett tojás el nem merült. Az ilyen lúg töménysége megközelítette a 20%-os hamuzsírtartalmat.

 

 Hamuzsír-főző üst

 

 3. A szappankészítés lehetőségei

 

3.1. A  karbonát-módszer

A hamuzsír és a szóda legrégebben használt lúgok. Mindkettő készen található a természetben. Ezek az anyagok gyenge lúgok. Használatuk a szappanfőzéshez nem túlságosan előnyös, hiszen hosszú ideig kell főzni velük a készülő terméket, és a készülő szappan minősége sem ideális. Ráadásul az összegyűjtött alapanyagok kémiai összetétele nagyon különböző lehet, nemcsak a begyűjtés helyétől, de az időponttól, sőt a hamuzsír esetén a növény fajtájától is erősen függ.

A hamuzsírt tisztán kinyerni az elégett fa hamujából ugyan fáradságos munka, de kezdetben erre nem is volt szükség. Lúgos oldatot úgy is nyerhettek, ha a hamura vizet öntöttek, és a néhány nap múlva leszűrték. Szappanfőzéshez persze ezt az oldatot még a víz elforralásával töményítették. Ezzel az oldattal készültek a mezopotámiai szappanok.

A szóda szikes talajokon nagyobb mennyiségben kiszáradt tengerpartokon „virágzik ki”, így a tengerparti népek, főként az egyiptomiak fértek bőségesen hozzá és használták ezt a módszert.

A múlt század elején még előfordult, hogy dédanyáink is szódát vagy hamut használtak a háziszappan készítéséhez, bár ezt hamarosan felváltották gyorsabb és egyszerűbb módszerek.

Mivel ezek a vegyületek nem elég erős lúgok ahhoz, hogy szoba- (udvar) hőmérsékleten reagáljanak a zsiradékokkal, ráadásul oldhatóságuk is nő a hőmérséklet emelésével, a karbonát-módszer valódi „főzős” módszer.

Forró üstben feloldják a szódát, majd lassan, kis részletekben hozzáadják az olajokat. A reakció során széndioxid keletkezik, ami kis buborékok formájában távozik a forró vízből. Gyakorlott szem el tudja dönteni, hogy az üstben felszálló buborékok a víz forrása, vagy a gázfejlődés miatt keletkeznek. A széndioxid-fejlődés vége a zsiradékok teljes elszappanosodását is jelzi. Ha további olajok adagolására sem fejlődik több gáz, akkor elfogyott az üstben lévő összes lúg. Az üstben lévő zavaros kolloidoldatból ún. kisózással nyerhetjük ki a szappanunkat. Ilyenkor a tartályban lévő folyadékhoz konyhasót adagolunk, míg a fázisszétválás meg nem történik, azaz a zsírsavak nátrium- vagy káliumsói felúsznak a felszínre. Ezt lemerjük, formába öntjük és szárítjuk.

A legnagyobb előnye ennek a módszernek, hogy könnyen hozzáférhető olcsó nyersanyagokat használ fel. Ha nem tudjuk pontosan a felhasznált zsiradék összetételét, akkor is könnyen alkalmazhatjuk ezt az eljárást, hiszen a széndioxid fejlődése jelzi, hogy mikor nincs sem a zsír, sem a lúg feleslegben a reakciótérben. A módszer legfőbb hátránya, hogy lassú, mivel a gyenge lúgok nem reagálnak hevesen az olajokkal. Szintén nem szerencsés, hogy a keletkező glicerin a kisózás után a vizes oldatban marad, így bőrápoló tulajdonságait nem élvezhetjük a kész szappanban.

 

3.2. A szóda-mész módszer

Szódából vagy hamuzsírból szappant főzni rendkívül lassú, és sok odafigyelést igénylő művelet. De belőlük kis trükkel, viszonylag könnyen, a főzőüstben előállíthatunk erősebb lúgot, úgy, hogy a forró vízben feloldott szódához (hamuzsírhoz) oltott meszet /Ca(OH)2/ adunk. Ekkor egy kémiai reakció játszódik le a két anyag között, amelyet a következő reakcióegyenlettel jellemezhetünk:

Na2CO3 + Ca(OH)2 → 2 NaOH + CaCO3

A keletkező kálcium-karbonát (ilyen kémiai képlettel írjuk le a mészkövet, de a rajzkrétát is) kiválik az oldatból, így eredményül a lúgkő kissé híg vizes oldatát kapjuk.

Az oldatot tetszés szerint betöményíthetjük úgy, hogy a fölösleges vizet elforraljuk. A keletkező lúgkő erős lúg, segítségével gyorsabban, és gázfejlődés nélkül lehet szappant előállítani.

Ezt a módszert a 8. század óta használják a céhek mesterei finom pipereszappanok előállítására, de a múlt század elején dédanyáink főként ezt a módszert használták háziszappanjaik főzésére.

Ez a módszer annyira elterjedt volt a tanyasi udvarokban is, hogy nemcsak múlt század eleji tankönyvekben, találhatunk hozzá eredeti receptet, de dédanyáink szakácskönyveit, kalendáriumait olvasgatva is rábukkanhatunk egy-egy verzióra.

A szóda-mész módszer során tehát a forró, tömény szóda oldatához égetett meszet adagolnak. Ekkor az oldat opálos lesz, majd leülepedik benne a szilárd krétapor. Ezt leszűrjük, és kezdődhet is a szappanfőzés.

A módszer legfőbb előnye a karbonát-módszerhez képest az olcsó nyersanyagok mellett az, hogy gyors, és nincs gázfejlődés, ami megakadályozza az üstben lévő keverék kihabzását. Hátránya a modern szappankészítő módszerekkel szemben, hogy ha nem készítünk elég tömény NaOH oldatot, akkor a kész szappan ekkor is felúszik az üst tetejére, a keletkező glicerin pedig a lúgfelesleggel együtt a vízben oldva marad. Ha pontosan annyi lúgot adunk a zsírokhoz, amennyi az elszappanosításhoz szükséges, akkor elkerülhető a kisózás, ilyenkor a glicerin egy része a szappanban maradhat. Ez azonban csak nagy odafigyeléssel, tapasztalattal, és nehézkesen valósítható meg.

 

3.3. A lúgkő módszer

Ezzel a módszerrel hidegen, főzés nélkül készíthetünk szappant. Ezt a szappantípust a legkönnyebb előállítani: csak összekeverjük az alapanyagokat a megfelelő sorrendben, formába öntjük, és félretesszük. Három-négy hét elteltével már mosakodhatunk is velük.

Először mérjük ki a megfelelő mennyiségű zsírt, olajt vagy méhviaszt. Melegítsük rozsdamentes fém vagy zománcos edényben, amíg összeolvad. Kellő óvatossággal elkészítjük a lúgoldatot. A két alapanyag összekeverésének hatékonyságát fokozhatjuk egy botmixer segítségével. Ez a keverés nagyon kicsi cseppecskékre oszlatja el mind a zsiradékot, mind a lúgoldatot. A reakció ezen cseppecskék felületén játszódik le.

Az elszappanosodás előre haladtával a cseppecskék felületén szappanmolekulák sorakoznak, amelyek stabilizálják a részecskéket, a massza ilyenkor besűrűsödik, puding állagú lesz. A régi szappanfőző mesterek azt mondták, hogy ilyenkor a szappan „ír”, mivel a felületre rajzolt minták viszonylag sokáig megmaradnak. Amikor a szappan ír, lekapcsolhatjuk a botmixert.

Elkészült a nyers szappanmassza. A további adalékokat már kézzel is hozzákeverhetjük a masszához. A nyers szappan ekkor lényegében kész van, már csak színezésre, illatosításra, és egyéb adalékok hozzáadására vár. A masszát adalékolás után formába öntjük, letakarjuk néhány réteg textíliával, hogy lassabban hűljön ki, és meleg (25-30 oC) helyre tesszük.

Az összetételtől függően egy-két nap múlva szigorúan gumikesztyűben dolgozva kivehetjük a formából. Ha darabolni kell még, azt is ilyenkor tegyük: a szappan ilyenkor még nem túlságosan kemény, viszonylag könnyen alakítható.

A szappankészítés menete

 

Lépésről lépésre leírom nektek a hideg eljárásos szappankészítés menetét. Azt ahogyan én készítem.

Első lépésben előkészítjük a szükséges alapanyagokat, eszközöket, hogy ne közben kelljen kapkodni.

Hőmérő  olyan, ami 50 fok felett mér

Egy 3 literes dunsztos üveg amiben majd a lúgot oldom a tejben ( az üvegem a mosogatóban hideg vizben áll benne a lehűtött és pontosan kimért kecsketejjel (vagy desztilált vizzel, teafőzettel stb...)

Zsiradék, olajak kimérve egy nagyobb edénybe (alumínium tál nem lehet)

gyógynövények, illó olajok... a szerint, hogy milyen hatást szeretnénk elérni a gyógyításban

Én készítek kecsketejes só szappant is, ebbe a Parajdi sót használom

botmikszer

gumikesztyű

kötény vagy köpeny

Védőszemüveg

mérleg            lehetőleg digitáli hogy a mérés pontos legyen

NAOH (vigyázni vele, mert bőrre kerülve égési sérüléseket, hegeket, szembe kerülve vakságot okozhat, ezért nagyon óvatosan dolgozzunk vele!)

Formák a szappan kiöntéséhez  pl: szilikon, vagy fa 

Kimérjük a recept szerint a szükséges olajokat és zsírokat. Mindkettőt felmelegítjük kb 38-40 °C-ra.Kimérjük a szükséges NAOH illetve folyadék mennyiséget is külön-külön. A nátrium hidroxidot (természetesen a védőfelszerelésben) hozzáadjuk a folyadékhoz. Jegyezzük meg, sohasem fordítva, a folyadékot a lúghoz!!! Különben komoly sérüléseket szenvedhetünk!!! Szóval MINDIG A LÚGOT ADJUK A FOLYADÉKHOZ!!! Ez a folyamat erősen exoterm, a felszabaduló hő égési sérülést eredményezhet, fő az óvatosság! Jó ha nyitott ablaknál dolgozunk.

A zsiradéknak és a tejben oldott lúgnak egyforma hőmérsékletűnek kell lennie 40 °C

Mindig a tejben oldott lúgot öntöm, a zsírhoz apránként...

Botmixerrel eldolgozom

Most jönnek az illóolajak és gyógynövények, mégegy keverés

Majd formába szedem egy müanyag merőkanállal. A formáim egy rácson, vagy egy lapos tepsiben vannak a könnyeb mozgatás érdekében.

Ezután alaposan bebugyolálom az egészet, mert fontos, hogy egyenletesen hüljön ki. Ha nem így történik törik a szappan ( régen azt mondták , hogy megfázik)

Másnap kiszedem a formából és 5-6 hétig érlelem.

Csók tesztel ellenőrzöm, hogy dolgozik -e még a lúg, ( ha csípi a nyelvem akkor igen)Akkor addig érlelem tovább, amig  jó nem lesz

 

 

Színezékek

Létezik természetes alternatíva a szappan színezésére (fűszerek, festékanyagokat tartalmazó növények, mint például a kurkuma, az algák, azindigó, a henna, a báránypirosító vagy más néven alkanna), 

NövényLatin névFelhasználható növényi rész
Sárgára fest
közönséges aranyvessző Solidago virgaurea virág
bábic, lapulevelű keserűfű Polygonum lapathifolium gyökér
bodza Sambucus nigra levél,
büdöske, nagyvirágú bársonyvirág Tagetes erecta virág
vörös szil Ulmus rubra kéreg
cserszömörce Cotinus coggyria lomb, ág
vesszős fagyal Ligustrum vulgare kéreg
farkaskutyatej Euphorbia cyparissias virág
festő eperfa Morus tinctoria kéreg
festőpipitér Anthemis tinctoria virág
festőrekettye Genista tinctoria leveles ág, virág
festő rezeda Reseda luteola virág
festő zsoltina, fűrészfű Serratula tinctoria levél, szár
törékeny fűz Salix fragilis kéreg, fiatal vessző
hársfa Tilia platyphyllos virág
kamilla Matricharia chamomilla virág
kecskerágó Euonymus levél
kökörcsinvirág Pulsatilla nigricans virág
körömvirág Calendula officinalis virág
körtefa Pyrus communis kéreg
kurkuma Curcuma longa gyökér
kutyabenge Frangula alnus teljes növény
kutyatej Euphorbia cyparissias teljes növény
lórom Rumex patientia gyökér
mezei mustár Sinapis arvensis virág
narancseper Maclura pomifera fa
nyírfa Betula verrucosa levél
pitypang Taraxacum officinale teljes növény
sárga rezeda Reseda luteola virág
rézvirág Zinnia elegans virág
sáfrányos szeklice Carthamus tinctorius virág
sárga gyopár Helichrysum arenarium virág
sóskafa Berberis vulgaris gyökér
szőlő Vitis vinifera levél
szömörce Rhus cotinus levél, hajtás
vadalmafa Malus silvestris kéreg, levél
vadgesztenye Aesculus hippocastanum virág
vérehulló fecskefű Chelidonium majus teljes növény
vöröshagyma Allium cepa héj
zab Avena sativa szalma
zelnice Prunus padus fiatal hajtás
Zöldessárgára fest
aranyvessző Solidago virgaurea virág+szár
csalán Urtica dioica teljes növény
Zöldre fest
aranyvessző Solidago virgaurea virág+szár
bürök Conium maculatum levél
dió Juglans nigra levél
fűz Salix levél
gyöngyvirág Convallaria majalis levél
Olajzöldre fest
festő rezeda Reseda luteola virág; vasgáliccal pácolva
Sárgásbarnára fest
dohány Nicotiana tabacum levél
vadgesztenye Aesculus hippocastanum levél
Narancsvörösre fest
kökény Prunus spinosa virág
szurokfű Origanum vulgare virágos, leveles szár
Vörösre fest
báránypirosító Alkanna tinctoria gyökér
berzsenyfa Caesalpina crista levél
égerfa Alnus glutinosa kéreg
festőbuzér Rubia tinctorum gyökér
kökény Prunus spinosa termés
sáfrányos szeklice Carthamus tinctorius virág
Bíborra fest
bodza Sambucus nigra kéreg
Lilára fest
áfonya Vaccinium myrtillus termés
Lilásszürkére fest
festőmályva Althea rosea virág
Kékre fest
bodza Sambucus nigra termés
búzavirág Centaurea cyanus virág
csülleng Isatis tinctoria levél
fagyal Ligustrum vulgare termés
festő müge Asperula tinctoria levél
ibolya Viola odorata virág
Indigócserje Indigofera tinctoria teljes növény
kígyóhagyma Muscari comosum mill. m. botryoides virág
kikerics Colchicum autumnale virág
lencse Lens culinaris levél, termés
sóskaborbolya Berberis vulgaris gyökér
varjútövis Rhamnus catharticus kéreg
Barnára fest
borsos keserűfű Polygonum hydropiper levél
diófa Juglans nigra kéreg, termésburok
juharfa Acer platanoides ág, kéreg
kökény Prunus spinosa kéreg
szilvafa Prunus domestica kéreg
tüdőfű Pulmonaria officinalis gyökér
vadgesztenye Aesculus hippocastanum gesztenye
vöröshagyma Allium cepa héj
Szürkére fest
borostyán Hedera helix termése
földi szeder Rubus fruticosus termés
keserűlapu Lappa major levél
Feketére fest
cserfa Ulmus rubra kéreg
kékfa Haematoxylum campechianum fa
keserűlapu Lappa major levél
kőris Fraxinus ornus kéreg
som Cornus alba kéreg
szilva Prunus domestica kéreg
tölgy Quercus conferta kéreg
tüdőfű Pulmonaria officinalis gyökér

 

 Alaprecept

 

600gr zsír, vagy olaj

 

230gr desztilált víz, vagy kecsketej...

 

80gr NAOH



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 4
Tegnapi: 10
Heti: 16
Havi: 137
Össz.: 28 128

Látogatottság növelés
Oldal: szappankészítés
Erzsike kecsketejes gyógyszappanjai - © 2008 - 2024 - kecsketejesgyogyszappanok.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével egyszerű a honlap készítés! Programozói tudás nélkül is: Honlap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »